TASMAC half price list — every 375 ml bottle, cheapest first
The MRP of all 235 bottles TASMAC sells as a half (375 ml), from ₹180 to ₹2,710: 124 brandies from ₹280, 40 rums from ₹280, 31 whiskies from ₹280, 22 vodkas from ₹340, 13 wines from ₹180, 2 beers from ₹470, 1 gins from ₹280. The price is fixed by the state and is the same in every shop in Tamil Nadu; the counter adds only the ₹10 refundable bottle deposit, so the cheapest half on the shelves, Red Sea Deluxe Fortified Wine, is ₹180 on the label and ₹190 at the counter. Last sync 4 Oct, 4:15 am IST.
Other sizes: Quarter price list (180 ml) · Full price list (750 ml) · Beer prices · Full price list PDF
Most stocked half bottles
The ten half bottles on the most shelves at the last count, of 4,852 shops.
| # | Product | Half MRP | ₹ per litre | Stocked at |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Misty Vintage Red WineCumbum Valley Winery Private Limited | ₹260 | ₹693/L | 3,334 shops |
| 2 | Jet BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹280 | ₹747/L | 3,318 shops |
| 3 | Red Sea Classic Fortified WineCumbum Valley Winery Private Limited | ₹240 | ₹640/L | 3,248 shops |
| 4 | Black Pearl BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,998 shops |
| 5 | King Louis Xiv XO French BrandySnj Distillers Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,970 shops |
| 6 | Monitor Deluxe BrandyShiva Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,920 shops |
| 7 | Copper Barrel VSOP BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 2,881 shops |
| 8 | Old Chef Deluxe BrandySnj Distillers Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,848 shops |
| 9 | Imperials Express Special BrandyKals Beverages Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,813 shops |
| 10 | 1848 Premium XO BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,790 shops |
Brandy half price list
All 124 brandies sold in 375 ml, cheapest first: ₹280 to ₹2,260, typical ₹420.
| # | Product | Half MRP | ₹ per litre | Stocked at |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Jet BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹280 | ₹747/L | 3,318 shops |
| 2 | Black Pearl BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,998 shops |
| 3 | Monitor Deluxe BrandyShiva Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,920 shops |
| 4 | Old Chef Deluxe BrandySnj Distillers Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,848 shops |
| 5 | Imperials Express Special BrandyKals Beverages Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,813 shops |
| 6 | Vorion No.1 Indian BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,758 shops |
| 7 | Mc Lene Original BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,662 shops |
| 8 | Veeran Special BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,643 shops |
| 9 | Seamens Pride Classic BrandyGolden Vats Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,425 shops |
| 10 | Diamond BrandySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,342 shops |
| 11 | Golden Choice Deluxe BrandyGolden Vats Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,248 shops |
| 12 | Mens Club Deluxe BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 1,897 shops |
| 13 | Top Star Special BrandySnj Distillers Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 1,801 shops |
| 14 | Golden Eagle Doctor Ordinary BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 1,419 shops |
| 15 | Honiey Day Deluxe BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹280 | ₹747/L | 350 shops |
| 16 | Honiey Day BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹280 | ₹747/L | 347 shops |
| 17 | Binnies Deluxe BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 18 | Black Cat Special BrandySnj Distillers Private Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 19 | Capton BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 20 | Mc Lene Ordinary BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 21 | Safl Super Star BdySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 22 | Copper Barrel VSOP BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 2,881 shops |
| 23 | No.1 Mcdowells Fine BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 2,462 shops |
| 24 | Kadamark Original BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 2,429 shops |
| 25 | Honey Bee Fine BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 2,307 shops |
| 26 | Brigadiers No.1 BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,779 shops |
| 27 | Snj No.1 Super Strong BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,766 shops |
| 28 | Cardinal Grape BrandyShiva Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,586 shops |
| 29 | Triple Crown VSOP BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,583 shops |
| 30 | MGM No.1 VSOP BrandySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,429 shops |
| 31 | Snj No.1 XO Strong BrandySnj Distillers Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,360 shops |
| 32 | Black Magic Superior BrandyKals Beverages Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,330 shops |
| 33 | Day Night BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹340 | ₹907/L | 744 shops |
| 34 | Roman Castle Grape BrandyGolden Vats Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 628 shops |
| 35 | Golden Vats No.1 BrandyGolden Vats Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 606 shops |
| 36 | Emperor Deluxe BrandyKals Beverages Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 572 shops |
| 37 | Tropicana VSOP BrandyGolden Vats Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 465 shops |
| 38 | All Gold VSOP BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹340 | ₹907/L | 413 shops |
| 39 | Magnus Choice VSOP BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 384 shops |
| 40 | Evening Walker Super Fine Blended French Bdy.Accord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹340 | ₹907/L | 262 shops |
| 41 | Accord No.1 BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹340 | ₹907/L | 108 shops |
| 42 | Anaconda No.1 Extra VSOP BrandySnj Distillers Private Limited | ₹340 | ₹907/L | not on shelves |
| 43 | Officers Choice No.1 Classic BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹340 | ₹907/L | not on shelves |
| 44 | Old Admiral Select VSOP BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹340 | ₹907/L | not on shelves |
| 45 | Old Secret BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹340 | ₹907/L | not on shelves |
| 46 | Mcdowells VSOP BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | 2,331 shops |
| 47 | Night Owl VSOP Premium BrandyKals Beverages Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | 2,021 shops |
| 48 | Old Napoleon VSOP Deluxe BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | 2,001 shops |
| 49 | Sea Breeze BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹400 | ₹1,067/L | 1,826 shops |
| 50 | Empees Napolean BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹400 | ₹1,067/L | 1,506 shops |
| 51 | Accords Premium French BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹400 | ₹1,067/L | 682 shops |
| 52 | Wonderland Special VSOP BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹400 | ₹1,067/L | 1 shops |
| 53 | Bejois Napoleon Reserve BrandySnj Distillers Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | not on shelves |
| 54 | French XO Plus Premium BrandySnj Distillers Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | not on shelves |
| 55 | Gold Finger Premium BrandyGolden Vats Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | not on shelves |
| 56 | Mcdowells Royal VSOP BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹400 | ₹1,067/L | not on shelves |
| 57 | Special Appointment Deluxe BrandySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | not on shelves |
| 58 | MGM Richmans No.1 Grape BrandySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹420 | ₹1,120/L | 1,273 shops |
| 59 | Cardinal No.1 VSOP Premium BrandyShiva Distilleries Private Limited | ₹420 | ₹1,120/L | 1,175 shops |
| 60 | Royal Napoleon VSOP BrandyGolden Vats Private Limited | ₹420 | ₹1,120/L | 1,014 shops |
| 61 | Enrica VSOP Select BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹420 | ₹1,120/L | 898 shops |
| 62 | Kals Napolean Ii Premium French BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹420 | ₹1,120/L | 699 shops |
| 63 | King Napoleon XO BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹420 | ₹1,120/L | 106 shops |
| 64 | Brihans Napoleon Premium BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹420 | ₹1,120/L | not on shelves |
| 65 | La Martine VSOP Premium BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 2,589 shops |
| 66 | The Dutchman Exclusive Premium BrandySnj Distillers Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 2,043 shops |
| 67 | Elcanso Premium Deluxe V.S.O.P. BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 1,234 shops |
| 68 | Golden XO No. 1 Premium BrandyGolden Vats Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 1,171 shops |
| 69 | Royal Palace Premium Blended BrandySnj Distillers Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 916 shops |
| 70 | VSOP Exshaw Gold BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 880 shops |
| 71 | Imperial VS Reserve BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 467 shops |
| 72 | Ti's Mansion House Ultra French BrandyGolden Vats Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 462 shops |
| 73 | Blenders Magic VSOP BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹440 | ₹1,173/L | 406 shops |
| 74 | Royal Accord Pre.gold French BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹440 | ₹1,173/L | 134 shops |
| 75 | Imperial XO French Premium BrandyKals Beverages Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 24 shops |
| 76 | Aristocrat Premium VSOP BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹440 | ₹1,173/L | 7 shops |
| 77 | Joie De Franc VSOP Deluxe BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹440 | ₹1,173/L | not on shelves |
| 78 | Tis Mansion House Ultra French BrandyKals Beverages Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | not on shelves |
| 79 | MGM Gold VSOP Premium BrandySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹460 | ₹1,227/L | 2,607 shops |
| 80 | Sparta VSOP French BrandyKals Beverages Private Limited | ₹460 | ₹1,227/L | 1,873 shops |
| 81 | Carte Royale XO Premium BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹460 | ₹1,227/L | 1,785 shops |
| 82 | Enrica Premium French BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹460 | ₹1,227/L | 1,568 shops |
| 83 | Old Marina VSOP Superior BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹460 | ₹1,227/L | 159 shops |
| 84 | Hobbs XO French BrandySnj Distillers Private Limited | ₹460 | ₹1,227/L | 69 shops |
| 85 | Claudius XO Premium Grape BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹460 | ₹1,227/L | not on shelves |
| 86 | Snj VSOP Premium French BrandySnj Distillers Private Limited | ₹480 | ₹1,280/L | 864 shops |
| 87 | Courrier Napoleon Ultra French BrandyGolden Vats Private Limited | ₹480 | ₹1,280/L | 671 shops |
| 88 | King Louis Xiv XO French BrandySnj Distillers Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,970 shops |
| 89 | 1848 Premium XO BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,790 shops |
| 90 | Des Marquis Premium French BrandyKals Beverages Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,561 shops |
| 91 | Chevalier De Paris Xl Premium BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,378 shops |
| 92 | Enrica Platinum Reserve XO BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,083 shops |
| 93 | Mansion House Reserve BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,031 shops |
| 94 | Vasco 1498 Premium BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 472 shops |
| 95 | Marcel XO French BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 303 shops |
| 96 | Royal Accord Blue Xr French BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹500 | ₹1,333/L | 94 shops |
| 97 | Centurian French VSOP BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹500 | ₹1,333/L | 3 shops |
| 98 | Black & Gold Premium French Brandy VSOPGolden Vats Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 1 shops |
| 99 | Royal Medallion Blended Premium French XO BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹500 | ₹1,333/L | not on shelves |
| 100 | Morpheus XO Blended Premium BrandySnj Distillers Private Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 1,332 shops |
| 101 | Bootz Authentic Dutch Grape BrandyEmpee Distilleries Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 567 shops |
| 102 | Holandas Spanish VSOP BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹520 | ₹1,387/L | 384 shops |
| 103 | Louis Vernant XO Blended Premium BrandyEnrica Enterprises Private Limited | ₹540 | ₹1,440/L | 1,742 shops |
| 104 | Konige Fusion VSOP Premium BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹540 | ₹1,440/L | 1,718 shops |
| 105 | British Empire Premium Matured BrandySnj Distillers Private Limited | ₹540 | ₹1,440/L | 1,688 shops |
| 106 | Saint Louis French BrandyGolden Vats Private Limited | ₹540 | ₹1,440/L | 1,221 shops |
| 107 | Bols XO Excellence BrandySnj Distillers Private Limited | ₹540 | ₹1,440/L | 571 shops |
| 108 | Missionary Monks Authentic Pure XO BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹540 | ₹1,440/L | 63 shops |
| 109 | Kyron Premium BrandyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹540 | ₹1,440/L | 11 shops |
| 110 | Geos Clovis XO French Grape BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹560 | ₹1,493/L | 1,218 shops |
| 111 | Florence XO Premium BrandyGolden Vats Private Limited | ₹560 | ₹1,493/L | 534 shops |
| 112 | Clovis XO French Grape BrandySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹560 | ₹1,493/L | 405 shops |
| 113 | MGM Gold Reserve French BrandySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹620 | ₹1,653/L | 1,156 shops |
| 114 | Blenders Classic Superior French Grape BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹620 | ₹1,653/L | not on shelves |
| 115 | Grandis Blue Ultra Premium BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹620 | ₹1,653/L | not on shelves |
| 116 | Koniggen Premium French BrandyKals Distilleries Private Limited | ₹660 | ₹1,760/L | 2,314 shops |
| 117 | Signout Premium Classic BrandySnj Distillers Private Limited | ₹660 | ₹1,760/L | 1,698 shops |
| 118 | Age De Oak VSOP Premium BrandyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹660 | ₹1,760/L | 56 shops |
| 119 | Morpheus Blue XO + BrandySnj Distillers Private Limited | ₹700 | ₹1,867/L | 1,088 shops |
| 120 | Le Charante XO French BrandyGolden Vats Private Limited | ₹700 | ₹1,867/L | 72 shops |
| 121 | Grappe Reserva Very Special Premium French Grape BrandyTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹880 | ₹2,347/L | not on shelves |
| 122 | Hobsons Xr Pure French Grape BrandySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹920 | ₹2,453/L | 415 shops |
| 123 | Henry X Special Reserve Brandy XOAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹1,340 | ₹3,573/L | 15 shops |
| 124 | St Remy VSOP French Brandy FrancisM/s. Vsquare Alcobev Private Limited | ₹2,260 | ₹6,027/L | 46 shops |
Rum half price list
All 40 rums sold in 375 ml, cheapest first: ₹280 to ₹560, typical ₹340.
| # | Product | Half MRP | ₹ per litre | Stocked at |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Vorion No.1 Indian Classic XXX RumTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,382 shops |
| 2 | Monitor Ord 3D Gold RumShiva Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 2,358 shops |
| 3 | Old Chef Strong XXX RumSnj Distillers Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 1,964 shops |
| 4 | Imperials Express Special XXX RumKals Beverages Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 1,895 shops |
| 5 | Old Secret XXX RumEmpee Distilleries Limited | ₹280 | ₹747/L | 1,839 shops |
| 6 | One Man Army XXX RumGolden Vats Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 1,781 shops |
| 7 | Black Pearl XXX RumKals Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 1,626 shops |
| 8 | Diamond XXX RumSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 1,573 shops |
| 9 | Old Monster XXX RumAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹280 | ₹747/L | 836 shops |
| 10 | Jet Select XXX RumMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹280 | ₹747/L | 699 shops |
| 11 | Arabian Pride Deluxe XXX RumAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 12 | Capton RumMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 13 | Old Monk Delux RumTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 14 | Safl Super Star XXX RumSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 15 | Top Star Strong XXX RumSnj Distillers Private Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 16 | Oak Vat Matured RumShiva Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,887 shops |
| 17 | Gold Maker White Med RumShiva Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,384 shops |
| 18 | Role Model Superior Dark RumSnj Distillers Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 840 shops |
| 19 | Carribean Kick XXX RumAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹340 | ₹907/L | 582 shops |
| 20 | Copper Barrel Deluxe XXX RumKals Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 578 shops |
| 21 | MGM White Medium RumSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | not on shelves |
| 22 | Classic Grandee Premium RumShiva Distilleries Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | 2,330 shops |
| 23 | MGM Richmans Deluxe XXX RumSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | 2,128 shops |
| 24 | Stallion Stride Dark RumGolden Vats Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | 1,554 shops |
| 25 | El Canso Dark XXX RumEmpee Distilleries Limited | ₹400 | ₹1,067/L | 268 shops |
| 26 | Mcd. Rare Old Cask XXX RumMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹400 | ₹1,067/L | not on shelves |
| 27 | Old Monk Premium XXX RumTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹400 | ₹1,067/L | not on shelves |
| 28 | Old Monk Gold Reserve Premium RumTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹420 | ₹1,120/L | 870 shops |
| 29 | Arabian Night Reserve Premium XXX RumMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹420 | ₹1,120/L | 14 shops |
| 30 | Enrica Old Indie Classic Dark RumEnrica Enterprises Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 840 shops |
| 31 | Old Monk Gold Reserve Super Premium RumTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹460 | ₹1,227/L | 2,263 shops |
| 32 | Niagara Lemon Super Premium RumGolden Vats Private Limited | ₹480 | ₹1,280/L | 628 shops |
| 33 | Old Monk Lemon Original Citrus RumTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 1,522 shops |
| 34 | Aspira Lemon Twist RumKals Distilleries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 778 shops |
| 35 | Aspira Berry Blast RumKals Distilleries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 79 shops |
| 36 | Ancient Cask Premium XXX RumAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹520 | ₹1,387/L | 342 shops |
| 37 | Bacardi Limon-original Citrus RumSnj Distillers Private Limited | ₹540 | ₹1,440/L | 2,223 shops |
| 38 | Bacardi Apple-original Apple RumSnj Distillers Private Limited | ₹540 | ₹1,440/L | 100 shops |
| 39 | Bacardi Classic Superior RumSnj Distillers Private Limited | ₹540 | ₹1,440/L | 99 shops |
| 40 | Bacardi Black Original Premium Crafted RumSnj Distillers Private Limited | ₹560 | ₹1,493/L | 169 shops |
Whisky half price list
All 31 whiskies sold in 375 ml, cheapest first: ₹280 to ₹2,710, typical ₹520.
| # | Product | Half MRP | ₹ per litre | Stocked at |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Monitor Deluxe WhiskyShiva Distilleries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | 396 shops |
| 2 | Diamond WhiskySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 3 | Honiey Day Super Fine WhiskyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 4 | Safl Super Star WhySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 5 | Top Star Special WhiskySnj Distillers Private Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
| 6 | Cardinal No.1 WhiskyShiva Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 30 shops |
| 7 | Cosmopolitan Medium WhiskyShiva Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 11 shops |
| 8 | Accord No.1 Blended WhiskyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹340 | ₹907/L | not on shelves |
| 9 | Club Royal WhiskyEmpee Distilleries Limited | ₹340 | ₹907/L | not on shelves |
| 10 | Officers Choice Classic WhiskyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹340 | ₹907/L | not on shelves |
| 11 | Brihans Premium WhiskyEmpee Distilleries Limited | ₹400 | ₹1,067/L | not on shelves |
| 12 | Empees Premium Gold WhyEmpee Distilleries Limited | ₹400 | ₹1,067/L | not on shelves |
| 13 | Bagpiper Gold Rare WhiskyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹420 | ₹1,120/L | not on shelves |
| 14 | Mcdowells No.1 Reserve Pre. WhiskyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹440 | ₹1,173/L | not on shelves |
| 15 | Mcd. Vintage Gold Blended Malt WhiskyMidas Golden Distilleries Pvt Ltd | ₹460 | ₹1,227/L | not on shelves |
| 16 | MGM Indian Challenge Premium WhiskySouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 1,883 shops |
| 17 | British Empire Premium Gold WhiskyEmpee Distilleries Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 1,534 shops |
| 18 | 1848 Premium Grain WhiskyKals Distilleries Private Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 1,473 shops |
| 19 | Royal Challenge Deluxe WhiskyEnrica Enterprises Private Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 801 shops |
| 20 | Signature Rare Premium WhiskyEnrica Enterprises Private Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 601 shops |
| 21 | Scottish Royal Finest Blended Scotch WhiskyAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹520 | ₹1,387/L | 7 shops |
| 22 | After Dark Fine Grain WhiskySnj Distillers Private Limited | ₹560 | ₹1,493/L | 199 shops |
| 23 | Peter Scot Premium Malt WhiskyGolden Vats Private Limited | ₹700 | ₹1,867/L | 895 shops |
| 24 | Antiquity Blue Super Premium WhiskyEnrica Enterprises Private Limited | ₹700 | ₹1,867/L | 436 shops |
| 25 | Seagram Blenders Pride Exquisite Premium WhiskyM/s. Pernard Ricard India Pvt. Ltd. | ₹720 | ₹1,920/L | 471 shops |
| 26 | Royal Ranthambore Heritage Collection Royal Crafted Reserve WhiskyM/s. Radico Khaitan Ltd(otherstate) | ₹1,040 | ₹2,773/L | 693 shops |
| 27 | Seagrams 100 Pipers Deluxe Blended Scotch WhiskyM/s. Pernard Ricard India Pvt. Ltd. | ₹1,040 | ₹2,773/L | 111 shops |
| 28 | Something Special Specially Selected Blended Scotch WhiskyM/s. Pernard Ricard India Pvt. Ltd. | ₹1,060 | ₹2,827/L | not on shelves |
| 29 | William Lawsons Blended Scotch Whisky DeluxeSnj Distillers Private Limited | ₹1,060 | ₹2,827/L | not on shelves |
| 30 | Jack Daniel's Old No 7 Brand Quality Tennessee Sour Mash WhiskeyM/s. Brindco Enterprises Pvt Ltd | ₹2,670 | ₹7,120/L | 34 shops |
| 31 | Jack Daniel's Tennessee Honey Smooth And Balanced Original RecipeM/s. Brindco Enterprises Pvt Ltd | ₹2,710 | ₹7,227/L | 18 shops |
Vodka half price list
All 22 vodkas sold in 375 ml, cheapest first: ₹340 to ₹620, typical ₹500.
| # | Product | Half MRP | ₹ per litre | Stocked at |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Power Orange VodkaEmpee Distilleries Limited | ₹340 | ₹907/L | 2,276 shops |
| 2 | MGM Orange Medium VodkaSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 2,098 shops |
| 3 | Arizona Premium Apple VodkaShiva Distilleries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,267 shops |
| 4 | Activator Vanilla VodkaSnj Distillers Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 1,176 shops |
| 5 | MGM Apple Medium VodkaSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 622 shops |
| 6 | Power Apple VodkaEmpee Distilleries Limited | ₹340 | ₹907/L | 495 shops |
| 7 | MGM Medium VodkaSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹340 | ₹907/L | 169 shops |
| 8 | Accords Fine Distilled Orange VodkaAccord Distillers & Brewers Private Limited Elite | ₹340 | ₹907/L | 14 shops |
| 9 | Magic Moments Premium Grain VodkaSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹460 | ₹1,227/L | not on shelves |
| 10 | MGM Gova VodkaSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,207 shops |
| 11 | MGM Limon VodkaSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 2,078 shops |
| 12 | Magic Moments Premium Chocolate VodkaTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 1,066 shops |
| 13 | Eristoff Triple Distilled Premium VodkaSnj Distillers Private Limited | ₹500 | ₹1,333/L | 1 shops |
| 14 | Juno Pure Distilled VodkaSnj Distillers Private Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 598 shops |
| 15 | Magic Moments Premium Apple VodkaSnj Distillers Private Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 209 shops |
| 16 | Vodka Blue PremiumTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 42 shops |
| 17 | Vodka Spice PremiumTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹520 | ₹1,387/L | 33 shops |
| 18 | Wassup Trendy VodkaTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹540 | ₹1,440/L | 1,261 shops |
| 19 | Juno Superior Pink VodkaSnj Distillers Private Limited | ₹560 | ₹1,493/L | 2,060 shops |
| 20 | Asio Triple Select VodkaKals Distilleries Private Limited | ₹560 | ₹1,493/L | 1,458 shops |
| 21 | Juno Fine Orange VodkaSnj Distillers Private Limited | ₹560 | ₹1,493/L | 1,238 shops |
| 22 | Sipping Spirits Resolute Pink VodkaTransworld Breweries And Distilleries Private Limited | ₹620 | ₹1,653/L | 879 shops |
Wine half price list
All 13 wines sold in 375 ml, cheapest first: ₹180 to ₹1,040, typical ₹580.
| # | Product | Half MRP | ₹ per litre | Stocked at |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Red Sea Deluxe Fortified WineCumbum Valley Winery Private Limited | ₹180 | ₹480/L | 178 shops |
| 2 | Misty Grapes Red WineCumbum Valley Winery Private Limited | ₹200 | ₹533/L | 280 shops |
| 3 | Red Sea Classic Fortified WineCumbum Valley Winery Private Limited | ₹240 | ₹640/L | 3,248 shops |
| 4 | Misty Vintage Red WineCumbum Valley Winery Private Limited | ₹260 | ₹693/L | 3,334 shops |
| 5 | Globus Foritifed Port Wine (vinbros)M/s. Vinbros & Co. | ₹340 | ₹907/L | 178 shops |
| 6 | Muscato C Valley WineCumbum Valley Winery Private Limited | ₹440 | ₹1,173/L | 1,266 shops |
| 7 | The Warehouse Red WineM/s. Vinbros & Co. | ₹580 | ₹1,547/L | 238 shops |
| 8 | Sula Vineyards Sauvignon BlancM/s. Sula Vineyards Pvt. Ltd. | ₹670 | ₹1,787/L | 42 shops |
| 9 | Sula Vineyards Satori TempranilloM/s. Sula Vineyards Pvt. Ltd. | ₹670 | ₹1,787/L | 14 shops |
| 10 | Sula Vineyards Shiraz CabernetM/s. Sula Vineyards Pvt. Ltd. | ₹750 | ₹2,000/L | 56 shops |
| 11 | Sula Vineyards Late Harvest Chenin BlancM/s. Sula Vineyards Pvt. Ltd. | ₹790 | ₹2,107/L | 5 shops |
| 12 | Monte Pacifico MerlotM/s. Vinspri Distributors Pvt Ltd | ₹1,040 | ₹2,773/L | 21 shops |
| 13 | Monte Pacifico ChardonnayM/s. Vinspri Distributors Pvt Ltd | ₹1,040 | ₹2,773/L | 5 shops |
Beer half price list
All 2 beers sold in 375 ml, cheapest first: ₹470 to ₹470, typical ₹470.
| # | Product | Half MRP | ₹ per litre | Stocked at |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Coopers Pale AleM/s. Vinspri Distributors Pvt Ltd | ₹470 | ₹1,253/L | 1 shops |
| 2 | Coopers Best Extra StoutM/s. Vinspri Distributors Pvt Ltd | ₹470 | ₹1,253/L | not on shelves |
Gin half price list
All 1 gins sold in 375 ml, cheapest first: ₹280 to ₹280, typical ₹280.
| # | Product | Half MRP | ₹ per litre | Stocked at |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Diamond Ordinary GinSouthern Agrifurane Industries Private Limited | ₹280 | ₹747/L | not on shelves |
Common questions
What is the price of a half at TASMAC?
A half (375 ml) costs ₹180 to ₹2,710 depending on the bottle: brandies start at ₹280 (typical ₹420), rums start at ₹280 (typical ₹340), whiskies start at ₹280 (typical ₹520), vodkas start at ₹340 (typical ₹500). The MRP is fixed by the state and is the same in every shop.
Which is the cheapest half in TASMAC?
Red Sea Deluxe Fortified Wine at ₹180, among half bottles that at least 50 shops had on the shelf at the 4 Oct, 4:15 am IST count. The ₹10 bottle deposit is added at the counter and refunded when the empty is returned.
How many ml is a quarter, a half and a full?
A quarter is 180 ml, a half is 375 ml and a full bottle is 750 ml. Beer is sold in its own sizes (325 ml, 500 ml and 650 ml), so it is not on this page.
Is the half rate the same in every TASMAC shop?
Yes. All 4,852 shops, ordinary and Elite, must charge the printed MRP. The only legitimate addition is the ₹10 refundable bottle deposit; anything above MRP + ₹10 is overcharging.
Prices are the MRP on TASMAC's public catalogue, refreshed every night; "stocked at" counts shops with the bottle on the shelf at the last count. Information only — Sarakku sells nothing and takes no bookings. Strictly 21+.